STATUTFundacja Wiarus - wsparcie dla weteranów i ich rodzin

11 lipca, na Cmentarzu Wojskowym w Bielsku-Białej

miały miejsce uroczystości upamiętniające 80. rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu. W uroczystościach udział wzięli samorządowcy Bielska-Białej z prezydentem miasta Jarosławem Klimaszewski, kresowiacy, delegacje organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe, wojsko oraz mieszkańcy naszego miasta. Udział wziął także Andrzej Sikora z Fundacji WIARUS.

Odśpiewano hymn państwowy, a na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem poświęconym Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945, który znajduje się na Cmentarzu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej.

Warto pamiętać, że 80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r., Ukraińska Powstańcza Armia dokonała zmasowanego ataku na miejscowości zamieszkanych przez Polaków w dawnym województwie wołyńskim. Ludobójcy z UPA wykorzystali fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach. "Krwawa niedziela" jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945. W wyniku ludobójczych działań zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Sprawcami ludobójstwa byli członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - B (frakcja Bandery), podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz zachęcona przez nich ludność ukraińska, stanowiąca sąsiadów Polaków, często związanych z nimi więzami krwi.

Foto S. Biłka