HISTORIAFundacja Wiarus - wsparcie dla weteranów i ich rodzin

Realizując statutowe zadania Fundacji Wiarus związane z edukacją historyczną młodzieży po raz kolejny zorganizowane zostało seminarium historyczne dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. 21 września br. swój wykład skierował do uczennic i uczniów m.in. z Gimnazjum i LO im Armii Krajowej w Bielsku-Białej, Bielskiej Szkoły Przemysłowej, Zespołu Szkół Elektrycznych, Elektrotechnicznych i Mechanicznych oraz młodzieży z Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego dr. Grzegorz Wnętrzak, wykładowca uniwersytecki i pracownik Wojskowej Akademii Obrony Narodowej oraz Artur Kasprzykowski, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej. Pan Grzegorz Wnętrzak przybliżył słuchaczom zagadnienia związane z przygotowaniami, przebiegiem i wynikami Referendum Ludowym z roku 1946, które to referendum było jednym wielkim fałszerstwem na potrzeby ówczesnej władzy komunistycznej, która potrzebowała legitymacji do wprowadzenia "swoich" rządów i metod sprawowania władzy nad Polską.
Natomiast Pan Artur Kasprzykowski przedstawił genezę i przebieg wprowadzenia stanu wojennego na Podbeskidziu.
Obydwa tematy były bardzo interesujące. Zebrana młodzież w liczbie ponad 120 osób, słuchała z dużym zainteresowaniem.
W drugiej części tychże zajęć z historią, 49 młodych ludzi z ZHR, Gimnazjum Publicznego nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach, Zespołu szkół im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej oraz I LO im. M. Kopernika wzięło  udział w wyjeździe do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
W drodze powrotnej młodzież wraz z opiekunami zwiedzili Centrum Jana Pawła II w Krakowie.